της Μυρτώς Παπαδοπούλου
Ένα πολυετές φωτογραφικό project στα μειονοτικά χωριά της Θράκης, με επίκεντρο τον γυναικείο πληθυσμό που έχει αφεθεί πίσω καθώς η πλειονότητα των αντρών έχει μεταναστεύσει σε αναζήτηση εργασίας.
![](https://www.imedd.org/wp-content/uploads/2021/05/spiritsunseen_19-1-1024x822-1.jpg)
“Ήταν μια μοναδική εμπειρία. Σαν να ταξίδευα στο χρόνο. Οι άνθρωποι ήταν προσεκτικοί στην αρχή, αλλά φιλόξενοι και ανοιχτοί μετά από λίγο, όταν πια χτίστηκε η εμπιστοσύνη μεταξύ μας.”
Εκτός από το πρωτογενές υλικό που παράχθηκε, στο πλαίσιο του Incubator δημιουργήθηκε ηλεκτρονική πλατφόρμα interactive storytelling για να το πλαισιώσει.